Na tohle cestopisné zamyšlení o lidech z obou stran velké louže jsem narazil vlastně náhodou. V knihovně je uložená ve skladu, ve volném výběru byste ji hledali těžko. Možná proto, že vyšla už před deseti lety a teď by zabírala místo svým novějším nebo proslulejším kolegyním. Mně se dostala do ruky jen díky předmluvě. Tu totiž napsal Ota Ulč, jehož cestopisům jsem poslední dobou přišel na chuť. A to vlastně taky trochu díky souhře náhod. Ale to už je z úplně jiného soudku...
Martin Dejdar je zajímavý člověk. V životě už si zkusil ledacos a většinou se mu celkem dařilo. Věřím panu Ulčovi, že autor je skromný, upřímný a otevřený člověk, který si na nic nehraje. Když se vydal na rok do USA, vytyčil si dva hlavní cíle - naučit se dobře anglicky a natočit cestopisný seriál. Nakonec se mu nepodařilo ani jedno. Takže tenhle kousek svého života proměnil "jenom" v knížku, kterou jsem právě dočetl.
I když se autor snaží o co nejobjektivnější pohled, nemá šanci ho nikdy dosáhnout. Takováhle knížka už je ve své podstatě subjektivní a nikdo s tím nic nenadělá. Každopádně však tuzemci nabízí další úhel pohledu na život ve Spojených státech. Já teď můžu dodat, že se s odstupem desetiletí stala i jakousi sondou do naší nedávné minulosti a osvěžovačem paměti českého národa. Umožňuje srovnat Ameriku před deseti lety s Českem současnosti. Je s podivem, jak se naše společnost za tu krátkou dobu přiblížila svému zaoceánskému vzoru. Alespoň ve vnější formě stylu života a přístupu k němu. S nadsázkou by se dalo říct, že to, co bylo nedávno pro českého jelimánka Amerikou, je pro něj teď každodenním chlebem.
Dejdar se díky své tuzemské popularitě i díky svému působení v souboru Ypsilonky mohl za oceánem stýkat s lidmi, do jejichž blízkosti se "normální smrtelník" jen tak nedostane. Jeho knížka tím získala další rozměr - možnost setkávání s lidmi obyčejnými i těmi, o kterých se ví nebo mluví.
Některé úvahy mohou s časovým odstupem vyvolat úsměv, s jinými by se dalo polemizovat, některé úseky textu působí trochu neuspořádaně, celkově se ale jedná o zajímavé dílo, které není typickým cestopisem, ale spíš prostorem, ve kterém se setkávají lidé a kultury a který nám odkrývá něco z vnitřního světa autora. Celkem tenká knížka získává na knižním objemu díky řadě fotografií, kterých je na můj vkus zbytečně mnoho. Ve své době možná byly zajímavější. Každopádně stojí za přečtení a zamyšlení.
Martin Dejdar: Jak jsem potkal Ameriku. Praha, Nakladatelství Formát a Blízká setkání 1997, 117 s., 149 Kč